Jak vypadá vaše běžné ráno během pracovního dne? Vstáváte na poslední chvíli a jste rádi, pokud vůbec stihnete hodit něco do sebe i na sebe? Nebo máte své ranní rituály, bez kterých si začátek dne ani neumíte představit? A co takhle k nim přidat další? Stačí, když vstanete jen o 15 minut dříve a na oplátku dostanete záruku krásy, mládí, vitality a zdraví. A to už je docela dobrý důvod si přivstat, ne? Jde o staré cvičení známé pod názvem Pět Tibeťanů. Kromě toho, že vás tento soubor cvičení nabije energií, má i regenerační a mnohé další pozitivní účinky. To je fajn výzva, ne?
Jak správně cvičit 5 Tibeťanů?
Cvičit byste toto cvičení měli pravidelně každý den, případně si udělejte jednou týdně přestávku. Jelikož vás cvičení má nabít energií, nejvhodnější je cvičit ho ráno před snídaní. Cvičit večer samozřejmě není zakázáno. Vzhledem k příliv energie se vám však může stát, že nebudete moci usnout. Někomu naopak může cvičení 5 Tibeťanů pomoci zlepšit kvalitu spánku. Toto je však velmi individuální, a proto si třeba zkusit na vlastní kůži, co vám vyhovuje nejlépe.
Začněte s pěti opakováními první týden a postupně podle svých možností přidávejte vždy dvě opakování. Zde se opravdu řiďte sami sebou a svými fyzickými schopnostmi. Někomu stačí na zvýšení počtu opakování pár dní, jiný potřebuje i několik týdnů. Nikam tedy nespěchejte. Maximální počet je 21 opakování. Když se dostanete na 21, dále už počet opakování nezvyšuj.
Při cvičení je velmi důležité i dýchání. Dbejte na to aby bylo plynulé, hluboké a pomalé. Před cvičením se nezapomeňte řádně rozcvičit. Udělejte pár pohybů na zahřátí svalů a kloubů (např. pár dřepů, úklony).
Cviky Pěti Tibeťanů a zdraví
Jednoduché, ale účinné cviky Pěti Tibeťanů vám pomohou v těchto oblastech:
- zlepšení krevního oběhu,
- stabilizace psychiky a emocí, získání většího sebevědomí a sebedůvěry,
- zbavení se depresí, stresu a strachu,
- vnitřní pocit uspokojení a pohody,
- harmonizace těla i duše,
- revitalizace organismu, budete se cítit mladšími.
1. tibeťan
Postavte se vzpřímeně a upažte. Dlaně jsou otevřené, otočené směrem dolů a prsty spojené. Pomalu se otáčejte ve směru hodinových ručiček kolem své osy. Zvolte takovou rychlost, aby se vám netočila hlava. Ze začátku se točte raději pomaleji, a když si na tento pohyb zvyknete, postupně můžete zrychlovat.
2. tibeťan
Položíme se na záda. Zhluboka se nadechneme. Zvedáme nahoru najednou hlavu a nohy. Ramena, celá páteř a hýždě zůstávají na zemi. S páteři se nesmí hýbat, v Tibetu je páteř “zlatá hůl”. S dlouhým výdechem spouštíme hlavu a nohy dolů – nohy mohou být zpočátku ohnuté. (1. a 2., 5. a 4. čakra)
3. tibeťan
Vzpřímený klek, opíráme se o špičky prstů u nohou. Ruce necháme volně podél těla. Dlouhý výdech, bradou dolu k hrudníku. Při hlubokém nádechu vypneme prsa, hlavu držíme rovně a díváme se 45-stupňů vzhůru. S dlouhým výdechem se uvolníme a díváme se dopředu. (1. a 3. a 6. a 7. čakra)
4. tibeťan
Sed – dlaně rukou opřeme vedle těla, prsty směřují dopředu a nohy ohneme tak, abychom získali při zvednutí těla do můstku v kolenou úhel 90-stupňů. S dlouhým výdechem, bradou dolu k hrudníku a s nádechem zvedneme tělo do můstku. Při výdechu se vracíme do sedu a hýždě položíme mezi ruce. (2. a 5. čakra)
5. tibeťan
Klik – ruce opřeme o dlaně, nohy opřeny o prsty. S hlubokým nádechem zvedáme (hýždě) tělo nahoru s oporou o dlaně a prsty nohou. Bradu sklopíme k hrudníku. S výdechem se vrátíme do původní pozice. (všechny čakry)
zdroj: www.rehabilitace.info