Maca peruánská, latinsky Lepidium meynii Walp nebo Lepidium peruvianum Chacon, je vysokohorskou rostlinou jihoamerických And. Nese hned několik NEJ.
- Je to jedna z nejvýživnějších rostlin na světě, díky tomu aktuálně také jedna z nejžádanějších superpotravin
- Je to jedna z nejstarších pěstovaných rostlin a také jedna z rostlin pěstovaných v nejvyšší nadmořské výšce
Maka je příbuzná brokolice, květáku, kapusty, zelí, kedlubně, kadeřávku nebo vodnici. Na rozdíl od svých příbuzných však tato brukvovitá rostlina roste v extrémních vysokohorských podmínkách.
Přirozeně se vyskytuje ve výšce přesahující 3 500 metrů nad mořem, tedy tam, kde většina rostlin nemá šanci na přežití. Zvládá vysoké mrazy, ale i ostrý sluneční žár.
Dokáže se přizpůsobit takovým teplotním výkyvům, kdy denní teploty dosahují až 20 stupňů Celsia a noční klesají až k – 10 stupňům. To nedokáže žádná jiná kulturní rostlina.
Maca peruánská navíc zvládá i nadměrné sucho. Řadí se mezi peruánské byliny, které se zákonitě dostávají do hledáčku lidí zajímajících se o zdravý životní styl.
Maca a její složení
Maca peruánská nabízí díky mimořádně zajímavému složení vysoké nutriční hodnoty. Obsahuje jednak vitamíny, jednak minerály a stopové prvky.
Je také zdrojem hodnotných bílkovin a s nimi i dvaceti aminokyselin, z toho sedmi esenciálních. Za pozornost stojí také obsah rostlinných sterolů, tříslovin, saponinů, terpenoidů nebo v neposlední řadě vlákniny.
Sušený prášek macy (sušené rostliny, nikoli suplementu) dle serveru Examine.com obsahuje: 10,4 % vody10,2 – 16 % proteinů 59 % karbohydrátů 2,2 % tuků, z toho 10,1 % nasycených, 52,7 % nenasycených 8,5 % vlákniny | Ve 100 g sušené maky najdeme i vitamíny a minerály: thiamin – vitamín B1 (280mg/100g) riboflavin – vitamín B2 (650 mg/100g) vitamin C (8 mg/100g) měď (5,9 mg/100g) sodík (2050 mg/100g) zinek (3,8 mg/100g) vápník (150 mg/100g) |
VÍTE, ŽE: Výjimečnost kořene macy spočívá i v tom, že si svoji nutriční hodnotu uchovává v řádech let? Prášek maca má přirozeně dlouhodobou trvanlivost.
Pro koho je maka užitečná?
V knize Superfoods: Jídlo i medicína budoucnosti se objevil seznam potíží, kdy může být kořen macy užitečný. Je to například anémie, chronická únava, stres a deprese, podvýživa, problémy menopauzy, menstruační potíže, špatná paměť nebo dokonce tuberkulóza či rakovina žaludku.
Léčba zdravotních potíží je samozřejmě vždy v rukou lékaře. Žádná potravina ani superpotravina není tak zázračná, aby mohla sama o sobě léčit.
Přesto se zdravé potraviny, zvlášť superpotraviny a kořen maky hodí, a to i v době, kdy není vše zcela v pořádku jako prevence.
Je pro Vás maka vhodná také?
Pokud váháte, projděte si desatero otázek níže. Pokud alespoň jedenkrát odpovíte ano, bude užívání maky užitečné i pro vás.
- Cítíte se unavení a bez energie?
- Jste ve stresu a zahlceni úkoly?
- Sportujete a chcete zlepšit svoji výkonnost?
- Rádi byste zapracovali na své kondici?
- Chcete zhubnout nebo udržet svalovou hmotu?
- Potřebujete povzbudit své libido?
- Chystáte se počít dítě?
- Hledáte přírodní analgetikum?
- Zažíváte psychickou nepohodu?
- Vyznáváte pestrý a nutričně bohatý jídelníček?
4 případy, kdy se maca bude hodit
Maca pro sportovce a vytížené lidi
Maka peruánská je oblíbenou potravinou sportovců. Funguje totiž jako bezpečný stimulant, přitom nejde o doping. Obsahuje přírodní steroly (sitosterol, kampesterol, ergosterol, aj), které dávají prostor k budování svalstva. Jde o tzv. bodybuilders v ryze přírodní podobě.
Sportovci macu vyhledávají také jako zdroj aminokyselin. Jde mj. o obsah argininu, ale především aminokyselin s rozvětveným řetězcem BCAA – leucin, izoleucin a valin. BCAA mají příznivě ovlivňovat budování svalové hmoty i hubnutí tuků.
Díky cennému bioaktivnímu složení má peruánská bylina maka pozitivní vliv na stavbu svalového i kosterního systému. Nejenže podporuje budování svalové hmoty, ale podílí se i na pružnosti svalových vláken.
Hodí se po tréningu, protože napomáhá regeneraci, ale i před tréningem pro nabuzení výkonu. To potvrzuje i pilotní studie, kdy vytrvalostní cyklisté po dvou týdnech užívání macy zlepšili svůj výkon na čtyřicetikilometrové trati. Závěry této studie jistě nejde zobecňovat, avšak jako obrázek praktických zkušeností mnohé napoví.
Maca pro muže
Není pochyb o tom, že k muži patří svaly. Každý muž tak jistě ocení příznivý vliv peruánské macy na svalový systém, o kterém byla řeč v předchozích odstavcích. Maca však nepodporuje pouze sportovní výkony, ale také výkony sexuální.
Zmiňovaná pilotní studie se nezabývala pouze vytrvalostní cyklistikou, ale také libidem. I v tomto případě potvrdila prospěšné účinky užívání prášku z kořene macy v podobě zvýšení libida.
Další studie hovoří i o zlepšení sexuálních funkcí mužů nebo dokonce podporu plodnosti. I proto macu nezřídka najdeme jako součást preparátů pro partnerské páry toužící po dítěti. Její prospěšné účinky souvisejí i se schopností harmonizovat hormonální hladinu. To platí pro muže i pro ženy.
Maca pro ženy
Maca pro ženy přináší pozitivní efekt nejenom jako přírodní afrodiziakum, ale také v době, kdy usilují o početí a chtějí podpořit svoji plodnost. Dle některých vědců je maca pro ženy užitečná také v období menopauzy, kdy tlumí její negativní projevy.
Obecně maca napomáhá dosáhnout hormonální rovnováhy, která je základní podmínkou pro plodnost, ale i kvalitní sexuální život v jakémkoliv věku. Beth M. Ley ve své knize Maca!: Adaptogen a hormonální regulátor macu vyzdvihuje jako naprosto bezpečný prostředek vyrovnávání hladiny hormonů. Ta totiž neobsahuje fytohormony.
Peruánská maka povzbuzuje vlastní vylučování hormonů uvnitř organismu, ovšem pouze tolik, kolik je potřeba pro hormonální rovnováhu.
V případě užívání hormonů externě (ať již přírodních nebo syntetických) může dojít k tomu, že z nedostatku se rázem stane příliš vysoká hladina hormonů, což pochopitelně není žádoucí. To s macou nehrozí. S macou se podle Beth M. Ley řeší podstata problému, nikoli jeho projevy./2/S partnerem jsme jedli macu asi 3 měsíce před tím, než jsme se vůbec začali snažit o početí. A povedlo se to hned první měsíc. Snažili jsme se vytvořit pro budoucí miminko ideální podmínky, takže jsem se před tím ještě 3 měsíce čistila, jedla maku, pila kontryhel a další užitečné věci.pochvaluje si mladá maminka na stránce emimino.cz
Maca při únavě a v rekonvalecenci všech
Maca je užitečná při oslabení organismu. Pomáhá v období, kdy člověk prochází nějakou léčbou, mj. tak, že podporuje mentální zdraví.
Ocení ji i lidé trpící různými neurózami nebo nespavostí. Její prospěšné účinky na nervový systém jsou mj. dány obsahem vitamínů skupiny B. Těmto vitamínům je obecně připisován příznivý vliv na nervy a mozkovou činnost.
Maca obohatí jídelníček o prospěšné látky, proto přijde vhod nejenom při oslabení organismu, v rekonvalescenci, ale prakticky kdykoliv.
Pro koho je maca vhodná?
- maca je vhodná takřka pro každého, pozor by si měli dávat snad jenom alergici
- její užívání není omezeno, je vhodná pro všechny generace, pro děti i pro seniory
- zatím jednoznačně nelze říct, jak je to s macou v těhotenství
Nežádoucí účinky maky a kontraindikace
Dle serveru Drugs.com by se užívání kořene maky měli vyhnout pacienti léčící se s problémy se štítnou žlázou.
Rizikovou skupinou budou obecně pacienti s hormonálními poruchami. Ti by se o užívání maky měli poradit se svým lékařem. Je docela dobře možné, že již maku užívají v nějakém doporučeném léčivu či suplementu.
Obecně by pacienti trpící závažnými chorobami a užívající léky měli dlouhodobé užívání netradičních potravin a suplementů konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Zatím nejsou známý žádné kontraindikace maky, resp. není dost studií pro prohlášení o kontraindikacích. Maka je považována za bezpečnou potravinu, bez negativních nežádoucích účinků.
Při nadměrných dávkách se však nežádoucí účinky projevit mohou. Mohou mít podobu zažívacích potíží, problémů s koncentrací, poruch spánku apod.
Doporučená denní dávkování
- Doporučená denní dávka prášku z kořene maky pro dospělou osobu je jedna čajová lžička prášku, tedy 5 – 7 gramů.
- S užíváním se doporučuje začít postupně, nejdříve s půlkou čajové lžičky prášku denně.
- Nejvyšší účinky slibuje po několikatýdenním užívání.
Prášek maca zapadne do veganského i vegetariánského jídelníčku. Je přirozeně bezlepkový. Jedná se o moderní superpotravinu, kterou se však ve své domovině pojí i s tisíciletou historií a starými indiánskými legendami.
Maca v historii a legendách
Maca je potravinou indiánských kmenů žijících v drsných vysokohorských podmínkách. Již od pradávna jim právě maca pomáhá zvládat chlad i výkyvy počasí, nadmořskou výšku a s tím i nedostatek kyslíku.
Dle legend dostali jihoameričtí indiáni maku od boha nazývaného Virakoči. Ten jim dal maku jako dar života, nejenom vlastního ale i života svých potomků.
Účinky maky tak souvisejí se zdravím, kondicí a dlouhověkostí, stejně jako vitalitou a plodností.
Již samotný název rostliny odkazuje na její působení, z jazyka peruánských domorodců se dá přeložit jako „strava, která posiluje.“
Jinde rostlinu nazývají také peruánský ženšen, peruánská viagra nebo královna And. Co si s takovou královnou počít tady v Česku? Odpověď najdete ve videu.https://www.youtube.com/embed/Y8Hx0HBbFT8?feature=oembed
Užívání a kuchyňské využití macy
U nás je maca dostupná zejména jako prášek, méně často v podobě tablet, resp. kapslí.
Tablety mají výhodu v jednoduchém podávání, prášek však zaručuje čisté složení bez aditiv a plnidel. Prášek má navíc široké kulinářské využití.
Ve své domovině se kořen maky konzumuje i čerstvý. Dá se péct, dusit, vařit ve vodě nebo mléku.
Dá se z něho dělat puding, kaše, džem nebo pasta připomínající indické čatní. Nachází využití dokonce i pro přípravu kvašeného nápoje, kterému se říká Maca chicha.
V Jižní Americe se konzumují i listy macy, které svojí pikantní chutí připomínají řeřichu setou nebo ředkvičku.
U nás máme maku k dispozici zejména v podobě prášku ze sušeného kořene, ale i ten se dá skvěle využít v kuchyni. Navíc nabízí i jemnější chuť.
Zatímco syrové plody jsou typické sice nasládlou, ale pikantní až štiplavou chutí, prášek vyniká především nápadným karamelovým aroma.
Má nasládlou krémovou až máslovou chuť, které však nechybí ostré tóny s intenzitou dle konkrétního druhu maky.
Maca ve vodě i v kombinaci s dalšími superpotravinami
Prášek maka stačí rozmíchat ve vodě a chvíli počkat, až se rozpustí. Získáte tak posilující nápoj, který je vhodný hned zrána ke snídani. Povzbudí na celý den.
Prášek maka se dá připravit i jako nápoj založený na mléku, ovocných či zeleninových šťávách. Hodí se i jako smoothie ingredience.
Důvodem je mj. to, že funguje jako skvělý emulgátor. To znamená, že jednotlivé smoothie ingredience, včetně tvrdých oříšků a semínek, spojuje do jednotné podoby a lahodně vláčné konzistence.
Prášek maka se ideálně kombinuje s dalšími superpotravinami, například semínkami chia v chia pudingu. Je vyzdvihována také kombinace maca + pravá čokoláda, resp. kakao, možná i kvůli tomu, že maca a kakao vzájemně násobí své afrodiziakální účinky.
Maca se dá přidávat i do ovesných, rýžových, jáhlových kaší apod. Využijete ji ve snídaňových cereáliích, stejně jako zdravých dezertech.
Pokud hledáte inspiraci, máme pro vás jeden recept: Čokoládové smoothie s macou, které můžete využít jako posilující nápoj, ale také jako nápoj lásky.
Jak vypadá Maca peruánská?
Maca je jen nízkou rostlinou s výškou do 15 centimetrů. To ji usnadňuje snáze zvládat podmínky, ve kterých žije.
Na okolní podmínky je přizpůsobena celou stavbou těla s podlouhlými listy v přízemní růžici a úzce válcovitým dužnatým kořenem.
Kořen rostliny v sobě koncentruje vysoce výživné látky. Právě ty stojí za mimořádnou odolností a schopností přežití rostliny a právě ty jsou důvodem, proč je maca tak prospěšná i nám lidem.
Je zdrojem odolnosti, tedy obranyschopnosti organismu, také kondice, vitality, vytrvalosti a potence. Její působení ocení vrcholoví sportovci, ale i lidé, kteří jednoduše chtějí využívat všechny možnosti svého těla a chtějí se ve svém těle cítit dobře.
Kořen maca
Maka kvete jemnými květy krémové barvy a dává plody ve tvaru lusků, které nesou oválná, nezvykle lehká semínka. Nejsou to však semínka, květy ani listy, tedy to, co jde vidět na první pohled.
Je to především kořen, který z této drobné rostliny dělá rostlinu žádanou po celém světě. Je to právě kořen maca, který aktuálně patří k nejoblíbenějším superpotravinám pro ženy i pro muže, zkrátka pro každého.
Kořen peruánské řeřichy má délku do 20 cm a průměr od 2 do 10 cm. Připomíná známější řepu, barvou dužiny pak brambory.
Dužina kořene však nemusí být jen světle žlutavá, v závislosti na konkrétním druhu maky může být i čistě bílá, šedivá, růžová, červená, purpurová nebo dokonce fialová až černá (maca negra).https://www.youtube.com/embed/oyRtlX5cZGU?feature=oembed
Zdravotní účinky kořene macy
- Maca je především posilující potravinou. Posiluje fyzickou i psychickou kondici, posiluje obranyschopnost organismu. Posiluje vytrvalost a výkonnost, i tu sexuální.
- Maca se užívá i pro posílení plodnosti, a to jak pro muže, tak pro ženy. Slouží jako podpůrný prostředek při léčbě neplodnosti mužů i žen. Oblíbily si ji partnerské páry, které chtějí počít, ale dlouhodobě se to nedaří.
- Maca je prospěšná v náročných obdobích, kdy potřebujeme fyzickou výkonnost, psychickou odolnost proti stresu nebo se potýkáme s únavou a pocity vyčerpanosti.
- Díky obsaženým látkám podporuje růst svalové hmoty a regeneraci svalů. Ocení ji proto jak profesionální, tak rekreační sportovci.
- Funguje jako adaptogen, tzn. že pomáhá všude tam, kde je potřeba. Máme i přesnou vědeckou definici adaptogenu, najdete ji v následujících odstavcích…
Maca jako adaptogen
Podobně jako lucuma, plody goji, rhodiola, mořské řasy, medicínské houby a další superpotraviny a superbyliny je maca silným adaptogenem se schopností harmonizovat organismus.
Podílí se na hormonální rovnováze, ale také správné činnosti nervového systému, kardiovaskulárního systému, svalového i kosterního systému.Jde o potravinu, která pomáhá zvládat následky fyzického, chemického i biologického stresu tím, že zvyšuje celkovou odolnost organismu. Jednoduše umožňuje přizpůsobení organismu specifickým vnějším podmínkám, které jsou původcem stresu.definoval adaptogen již v roce 1947 ruský vědec Nikolai Lazarev
V roce 1968 Lazareva v definici adaptogenu doplnili jeho kolegové Israel I. Brekhman a I. V. Dardymov:
- adaptogen není toxický, tzn. charakterizuje ho bezpečnost používání
- adaptogen vyvolává odezvu v organismu, která se nedá přesně specifikovat – zvyšuje odolnost vůči nejrůznějším stresorům, ať již jsou fyzikálního, chemického nebo biologického původu
- adaptogen má harmonizující působení na organismus, ať již jsou výkyvy rovnováhy způsobeny čímkoli
Maca jako adaptogen má komplexní působení na kondici lidského organismu, proto se také řadí mezi superpotraviny. Superpotraviny se oproti těm běžným potravinám pyšní vysokou nutriční hodnotou a cenným složením.
Použité zdroje
- /1/ Wolfe, D.: Superfoods: The Food and Medicine of the Future (v překladu SUPERFOODS: potraviny i medicína budoucnosti). North Atlantic Books, Berkeley, California 2009
- /2/ Ley, Beth M.: Maca!: Adaptogen and Hormonal Regulator (v překladu: Maca!: Adaptogen a hormonální regulátor). BL Publications, Detroit Lakes, MN 2003
- /3/ Bennett, B. L.: The Pure Power of Maca (v překladu Čistá síla Macy). Healthy Living Publications, Summertown, TN 2015
- autor: blendea.cz